Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ŠPERKY-REJČKA » Péče o šperky

Jak správně pečovat o šperky?

Všeobecně řečeno ke šperkům je nezbytné chovat se s ohledem na povahu šperku a dále s přihlédnutím na to, z jakého materiálu je šperk vyroben. V případě šperků ze skla, křišťálu, pryskyřice by mohlo pádem na dlaždice, kamennou podlahu dojít k odštípnutí případně rozbití části šperku z těchto materiálů.

Při oblékání si šperky dávejte na sebe jako poslední. Při svlékání sundávejte šperky jako první, aby se nepoškodily například zaháknutím o svetr. Před spaním doporučujeme šperky odkládat a to pokud možno do původní krabičky, nebo do látkového obalu , z důvodu možného mechanického poškození šperku.

Šperky, které nejsou vyrobeny ryzího zlata, platiny, titanu, chirurgické oceli by neměly v žádném případě příjít do přímého kontatku: s agresivními saponáty, chemikáliemi (na bázi chlóru, síry, dusíku, jódu), parfémy, pleťovými krémy, mořskou vodou, potem (např. během koupání, sportu, mytí nádobí). Působením chemikálií může velmi snadno dojít k poškození povrchové úpravy komponentů šperku například vrstvy rhodia na stříbře.

Při běžném nošení stačí šperky občas přeleštit speciálním jemným hadříkem na čištění šperků. Běžnou vlastností šperků vyrobených ze stříbra a postříbřených komponentů je jejich černání při nošení na těle a na vzduchu. V závislosti na kvalitě okolního prostředí a na množství chemikálií, se kterými je stříbro v kontaktu černá rychleji či pomaleji. Reakci stříbra na vnější vlivy obvykle šperkaři ovlivňují tzv. rhodiováním.

Rhodiováním se rozumí potažení stříbra tenkou vrstvou rhodia. Vrstva rhodia zpomaluje reakci stříbra na vnější vlivy, přesto v současné době neexistuje technologie, která by černání stříbra úplně zabránila. Všechny šperky, vyrobené ze stříbrných komponentů, které používáme, tuto speciální úpravu mají. Pokud tedy chcete dlouhodobě zajistit původníh vzhled občas šperky očistěte.


K čištění použijte jemnou čistící tkaninu, tekuté čistící roztoky nebo speciální čistící krémy. K čištění nikdy nesmíte použít abrazivní čistidla. Na rhodiované části šperku použijte vlažnou vodu s malým přídavkem jemného saponátu a jemný hadřík, případně papírovou utěrku na vysušení. Šperky uchováte nejlépe v originálním obalu, nebo v látkovém sáčku odděleně od ostatních šperků.

S čištěním velmi znečištěných šperků Vám určitě rádi poradí odborníci - klenotníci a zlatníci.